| Kleur | Wit |
| Kleurtoon | Wit |
| Aansluiting | Schuko Coupling |
| Stekker type | Plug with Earth Contact, Type F (CEE 7/4) |
| Bedrijfsspanning | 250 V |
| Kabeltype | H05VV-F |
| Max. Aansluitvermogen | 3680 W |
| Net Specificatie | 16 A |
| Aantal Draden | 3 |
| Aantal Stopcontacten | 6 |
| Functie 1 | Schakelaar, Standaard |
| Materiaal | Kunststof |
| Width x Depth x Height | 5 x 5 x 34 cm |
| Draaddikte | 1,5 mm² |
| Kabellengte | 1,4 m |
Good
winner for price/performance
"The slots in the strip are rotated at 45°. This means it can easily be used for angled plugs and earthing contact plugs."